Telefon: +36 20 911 6846 , +36 20 390 8902 | Email: info@abrill.hu
2016. december 14. Címkék: cafeteria 2017 , béren kívüli juttatások , mobilitási célú lakhatási támogatás , lakáscélú támogatás , cafeteria változások ,
A béren felül adott juttatásokat szívesen alkalmazták már eddig is a munkáltatók, mert ezzel lehetőségük nyílt egy, a bérnél költséghatékonyabb megoldással motiválni a munkavállalókat. A béren kívüli juttatások köre és a rájuk fizetendő közterhek mértéke az elmúlt évek során sokszor változott, legtöbbször nem éppen kedvezően.
2016. december 12-én az Országgyűlés elfogadta a legújabb, adótörvényeket módosító csomagot. Ezzel úgy látszik, hogy véglegesen kialakult a béren kívül adható és az egyes meghatározott juttatásokra 2017-ben alkalmazandó jogszabályi háttér is. A változás következtében az eddig béren kívüli juttatásként, alacsonyabb adókulccsal adható elemek nagy része kikerült ebből a körből és ezt követően már csak mint egyes meghatározott juttatás, a magasabb adókulcs mellett adható.
Pozitív változásként értékelhető azonban, hogy:
2017-től a munkáltató által fizetendő adó mértéke:
Így összességében még mindig érdemes gondolkodni a cafeteria rendszer bevezetésében, hiszen ezzel egy jól alkalmazható, motiváló juttatási rendszer alakítható ki. Ahol viszont már működik a cafeteria, ott érdemes foglalkozni annak átalakításával, hogy továbbra is megmaradjon annak megfelelő motiváló ereje.
A legnépszerűbb cafeteria juttatások 2017-től az alábbi adóterhek mellett adhatók a munkavállalóknak:
A juttatás a minimálbér 40 %-a lehet a fogolalkoztatás első két évében, majd 25 %-a a következő két évben, végül 15 %-a az ötödik évben. JÓ HÍR, hogy azok sem esnek ki a juttatásból, akik már 2017. január 1. előtt a munkáltatónál dolgoznak, hiszen őket úgy kell kezelni, mintha a munkaviszonyuk 2017. január 1-én kezdődött volna.
II.Béren kívüli juttatások, melyek után a munkáltató 34,22 % adót fizet (15 % szja és 14 % eho)
Figyelem! Éves szinten a juttatás ne lépje túl a 100.000,-Ft-ot (illetve évközben kezdődő, vagy megszűnő munkaviszony esetén annak időarányos részét), mert a keret feletti rész a munkavállaló jövedelme lesz, ami után már meg kell fizetni a járulékokat és adókat!
Figyelem! SZÉP-kártyára több kifizetőtől is összesen a fenti összegek juttathatók 34,22 % adó mellett. Az e fölött juttatott összegek egyes meghatározott juttatásnak minősülnek és a munkáltatónak 43,66 % adót kell megfizetnie utána.
A béren kívüli juttatás esetében figyelemmel kell lenni az éves rekreációs keretösszegre, mely költségvetési szerve esetén évi 200.000,-Ft, gazdálkodó szervezet esetén pedig évi 450.000,-Ft (illetve évközben kezdődő, vagy megszűnő munkaviszony esetén annak időarányos rész). Amennyiben a fenti juttatások nem haladják meg a külön-külön meghatározott összeghatárokat, de összességében több kifizetés történik, mint az rekreációs keretösszeg, akkor a felettes rész után a munkáltató 43,66 % adót köteles megfizetni.
III.Egyes meghatározott juttatások, melyek után a munkáltató 43,66 % adót fizet (15 % szja és 22 % eho)
A juttatás akkor minősülhet egyes meghatározott juttatásnak, ha a munkáltató:
2017. január 1-től a munkáltató a 43,66 % adó megfizetése mellett felső összegkorlát nélkül adhatja az alábbi juttatásokat:
2020. január 05.